Аналіз води безкоштовно! ЗАМОВ ЗАРАЗ
Місто:
Телефонуйте та наш експерт вас проконсультує:
Рубрики
Пошук
Популярні

Що краще вибрати для дезінфекції води: Хлор чи Перекис?

У промисловості чи комунальних підприємствах із очищення води хлор (Cl2) використовується вже понад сто років. Газоподібний хлор використовувався в Бельгії в 1903 для дезінфекції питної води. У 1908 році в Джерсі-Сіті, штат Нью-Джерсі, для дезінфекції води вперше застосували рідкий хлор (гіпохлорит натрію). У 1950-х роках Східна Європа першою почала використовувати перекис водню (H2O2) для дезінфекції питної води. До речі, вперше дезінфекція хлором стала застосовуватися в Англії в 1897 році і завдяки цьому рішенню було зупинено епідемію тифу, основне джерело якої є хлор. 

H2O2 відомий своєю високою окисною та біоцидною ефективністю. Перекис водню часто використовується для дезінфекції питної води, але її популярність, схоже, зростає з кожним роком.

Очищення води за допомогою хлору

Як ми вже говорили раніше, більшість промислових водоочисних підприємств виробляють дезінфекцію за допомогою хлору, за допомогою дозування рідкого хлору. Використання хлору в питній воді завжди було поширене з моменту його появи і залишається популярним до цього дня. Головною перевагою хлору є те, що він є відмінним дезінфікуючим засобом. Ще однією перевагою використання хлору є пролонгований ефект, що не дає повторного зараження органікою. Ефект пролонгації дійсно дуже важливий, адже стан труб централізованої системи водопостачання, м'яко кажучи, бажає кращого.

Хлор токсичний для хвороботворних мікроорганізмів і дуже ефективний, проте хлор може бути шкідливий як для мікроорганізмів, а й у людини. Хлор дратує очі людини, а також дратує носові проходи та дихальну систему людини. Також хлор може викликати рак сечового міхура та товстого кишечника, а також несе величезний ризик для вагітних: затримується розвиток плода, підвищується шанс викиднів та вроджених патологій нервової системи.

Крім цього, в Україні існує ще одна важлива проблема, пов'язана з хлором. Справа в тому, що лише одне підприємство в нашій країні виробляє рідкий хлор, а саме ДніпроАзот і вартість такого хлору залежить від вартості газу.

Існують також альтернативні елементи для знезараження активним хлором: діоксид хлору, гіпохлорити натрію та калію, електролітичний хлор, для використання в басейнах ідеально підійде хлор у таблетках (солі хлорціанурової кислоти).

Хлор є чудовим дезінфікуючим засобом, але не сильним окислювачем, і саме тут H2O2 відокремлюється від хлору.

Перекис водню

Перекис водню є сильним окислювачем. Фактично, він ефективніший, ніж хлор (Cl2), діоксид хлору (ClO2) та перманганат калію (KMnO4). Крім того, за допомогою каталізу перекис водню може перетворюватися на гідроксильні радикали (ОН). Ця стаття не для того, щоб сказати, що одна технологія краща за іншу, а для того, щоб ви знали, що може і не може робити хлор, і зрозуміли, яку роль використання перекису водню може зіграти в очищенні води.

Основна перевага H2O2 перед хлором полягає в тому, що він не утворює побічних продуктів дезінфекції, таких як тригалометани (THM), які є відомими канцерогенами. Щоразу, коли використовується хлор, необхідно додавати правильну кількість гранульованого активованого вугілля (GAC), щоб ефективно видалити побічні продукти дезінфекції. З іншого боку, перекис водню, мабуть, не призводить до утворення таких побічних сполук.

Фахівцям з очищення води, можливо, доведеться змінити свою думку при порівнянні перекису водню з хлором, тому що це дві різні речовини. Один із них є відмінним дезінфікуючим засобом (хлор), а інший — відмінним окислювачем (перекис водню), і способи їх використання суттєво різняться.

Для хлору потрібен час контакту, який зазвичай становить 5 хвилин на кожен літр за хвилину потоку. Отже, якщо ваш потік складає 10 літрів за хвилину, вам знадобиться 50 літрів часу контакту (10 літрів за хвилину x 5 хвилин = 50 літрів за хвилину). З іншого боку, перекис водню не є хорошим засобом, що дезінфікує, а швидше відмінним окислювачем. Це не потребує часу на контакт. Час контакту лише знижує його здатність до окислення. Тому не варто використовувати перекис водню у резервуарі для зберігання.

Перекис водню проти хлору

Якщо ви цього ще не зрозуміли: перекис водню не є хорошим засобом для дезінфекції; так само, як хлор не підходить для окиснення. Якщо у вас поверхнева вода і вам необхідно її продезінфікувати, особливо якщо є водорості, то хлор істотно перевершує перекис водню. Однак, якщо у вас неймовірно високий вміст заліза або сірки, хлор не найкращий вибір, а перекис водню навпаки, найкращий. Видалення заліза та сірки найкраще здійснюється окисленням, а H2O2 є відмінним окислювачем.

Тільки не плутайте окислення та дезінфекцію. Дезінфекція визначається як “процес очищення чогось, особливо з використанням хімікатів, для знищення бактерій”. З іншого боку, окислення відбувається інакше. Терміни окиснення та відновлення можна визначити шляхом додавання або видалення кисню у з'єднанні. І відновлення, і окислення збігаються, тому ми називаємо це "окислювально-відновною реакцією".

Як мовилося раніше, перекис водню має хімічну формулу H2O2 і є окислювачем, аналогічним по дії кисню, але значно надійнішим. Окислювальна активність перекису водню зумовлена наявністю додаткового атома кисню порівняно зі структурою води. Ми маємо на увазі, що (при правильному застосуванні) екстремальні кількості заліза та сірководню можуть бути ефективно та послідовно видалені із системи водопостачання.

Багато фахівців з очищення води брали участь у розробці технології перекису водню. 

Ми все ще любимо хлор

Справа не в тому, що ми ненавидимо хлор - він необхідний у багатьох випадках - але ми віддаємо перевагу перекису водню для видалення заліза і сірки. Єдиним недоліком системи H2O2 є те, що вам доведеться платити за перекис у розмірі від 200 до 600 доларів на рік, але це несуттєво в порівнянні з водою, що не містить заліза та сірки.

А як щодо технічного обслуговування? Звичайно, всі води різні, і хімічний склад води є життєво важливим. Тому докладний лабораторний аналіз води має першорядне значення при використанні H2O2, хлору або іншого типу очищення води.

Якщо ви впорскаєте хлор, ми порадили б вам уважно ознайомитися з вашим насосом для впорскування хімікатів (або доручити кому-небудь його швидко обслужити), тому що у насосів для впорскування хімікатів зазвичай виникають проблеми з хлором. Це руйнує гумові деталі або трубки, що потребує ремонту та технічного обслуговування (зазвичай кілька разів на рік). Крім того, хлор часто кристалізується в точці упорскування, що також вимагає розбирання та очищення інжекційного фітингу.

При введенні перекису водню ми використовуємо станції дозування, оскільки цей тип насоса вводить набагато рівномірніше. H2O2 не викликає проблем із руйнуванням гумових деталей або трубок. Крім того, він не кристалізується на місці ін'єкції.

Зазвичай каталітичне вугілля в колоні необхідно змінювати приблизно кожні п'ять років, але це може відбуватися частіше або рідше... залежно від аналізу води та щоденного використання. Оскільки ми продаємо системи по всій території України, нам потрібна дуже щадна та практично надійна технологія! Перекис водню, як правило, є найкращим рішенням для проблем із сіркою та високим вмістом заліза. Вона не ідеальна, але вона ближча, ніж будь-яка інша технологія, доступна за ціною.

Загалом перекис водню дорожчий за хлор і найкраще діє, коли у воді присутні залізо та сірка. Оскільки він діє швидше за хлор, контактний резервуар не потрібен. Крім того, H2O2 ефективний у ширшому діапазоні pH, а це означає, що він ефективніший для більшої кількості типів води.

Найкращі способи знезараження від інтернет-магазину AKVO

Способів знезараження води досить багато, проте слід зазначити, що у централізованому водопостачанні не завжди можливо використовувати інші системи дезінфекції, але тенденція останніми роками стрімко змінюється: Київводоканал використовує не активний хлор, а діоксид хлору; у Житомирському, Кіровоградському та Львівському водоканалах використовується діоксид хлору; а Дніпровська станція очищення води з 1972 року використовує озонатор.

Питна вода фактично в Україні, питна лише за назвою, оскільки не відповідає стандартам якості питної води. Підприємства центрального водопостачання лише попередньо очищають воду, та й то для побутового рівня.

А чищення води до питного рівня цілком лягає на споживачів. У нашому інтернет-магазині ви можете знайти будь-які системи водоочищення, наприклад, для простого знезараження води найкраще використовувати системи зворотного осмосу з нанофільтрацією, а також озонатори та УФ лампи. А якщо ви хочете очистити воду від хлору та його сполук після водоканалу, найкраще використовувати вугільні колони.

Автор: Олександр Трофімов
Дата: 23.05.2024 р.
У вас залишились запитання? Залиште свої дані, і ми вам передзвонимо!
Ви можете замовити